0
Twój koszyk jest pusty :(
Twoje produkty Update Price

 

Podobnie jak u ludzi, u psów występują zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Ich liczba uzależniona jest od wieku zwierzęcia. Szczenię rodzi się bez zębów. Pierwsze wyrzynają się kły i ma to miejsce między trzecim a czwartym tygodniem życia szczenięcia, za nimi pojawiają się siekacze i zęby przedtrzonowe. Około 7-8 tygodnia życia zęby mleczne powinny być już w komplecie, czyli dwadzieścia osiem zębów, po czternaście w szczęce górnej i dolnej.

Początek wymiany uzębienia przypada na czwarty miesiąc życia psa. Na początku wypadają siekacze, następnie kły i zęby przedtrzonowe. Ich miejsce zajmują zęby stałe, a ostatnie trzonowce pojawiają się u psów w wieku od sześciu do siedmiu miesięcy. Jest to czas, kiedy należy sprawdzić stan uzębienia. Dorosły pies ma na ogół czterdzieści dwa zęby, dwadzieścia w szczęce i dwadzieścia dwa w żuchwie. Może się okazać, że pies ma za dużo zębów, bo niektóre zęby mleczne mu nie wypadły. Dlatego w trakcie ząbkowania warto na bieżąco sprawdzać czy przebiega ono bez zakłóceń. Przetrwałe zęby mleczne mogą stać się przyczyną chorób przyzębia i wad zgryzu, konieczne bywa, więc ich chirurgiczne usunięcie przez lekarza weterynarii.

Usunięcie przetrwałych zębów mlecznych wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz wykonuje zazwyczaj zdjęcie rtg, które pozwala obejrzeć ułożenie korzeni i ustalić, które zęby należy usunąć w pierwszej kolejności. Pieski znoszą ten zabieg bardzo dobrze i szybko powracają do zdrowia.

Zdrowie jamy ustnej psa zależy od odpowiedniej profilaktyki. Zaczynamy od mycia zębów palcem. Następnie, kiedy szczeniak oswoi się już z tą czynnością przechodzimy do szczotkowania. Musimy pamiętać o szczotkowaniu zębów zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz jamy ustnej. Włosie szczoteczki powinno być dość miękkie, aby nie ranić psich dziąseł.

Niemniej ważne jest zapewnienie naszemu pupilowi właściwej diety. Spożywanie nadmiernej ilości pokarmów o miękkiej konsystencji, a także produktów zawierających cukier, sprzyja intensywniejszemu odkładaniu się płytki bakteryjnej, a co za tym idzie, rozwojowi kamienia nazębnego. Wskazane jest podawanie psu suchej karmy o delikatnych właściwościach ścierających. Jej rozgryzanie działa czyszcząco na powierzchnię zębów i spowalnia powstawanie kamienia nazębnego. Dietę psa warto wzbogacić dodatkowo o specjalne przysmaki dentystyczne i różnego rodzaju gryzaki, których żucie sprzyja oczyszczaniu psich zębów. W tej roli świetnie sprawdzają się twarde kości wołowe lub gryzaki wykonane z plecionego sznura, gumy, czy preparowanej skóry. Natomiast pod żadnym pozorem nie dokarmiajmy naszego pupila smakołykami z własnego stołu.

 

Littlechampions.pl to miejsce, gdzie pomożemy zapewnić opiekę Twojemu najlepszemu przyjacielowi...

Resorowa 28
02-956 Warszawa, Polska

kontakt@littlechampions.pl

Godziny pracy

  • Pon08:00 - 16:00
  • Wt08:00 - 16:00
  • Śr08:00 - 16:00
  • Czw08:00 - 16:00
  • Pi08:00 - 16:00
  • So,NiNieczynne

Odwiedź nas na:

Top
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję